O polsko – żydowskiej przeszłośvi
Info z Biblioteki:
” Po wojnie kultura żydowska była postrzegana przez pryzmat tragedii, która dotknęła ten naród. Przesiedlenia i śmierć, były głęboko naznaczone tragicznymi doświadczeniami II wojny światowej, Holokaustu oraz powojennych zmian geopolitycznych.
Obecnie co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, na świecie i w Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
„Pożydowskie. Niewygodna pamięć” to tytuł książki i spotkania autorskiego z Agnieszką Dobkiewicz, pisarką i dziennikarką. Pani Agnieszka, w dwunastu reportażach, prowadzi czytelnika przez różne wątki, między innymi Holocaustu, obozów koncentracyjnych, codziennego życia Żydów, ich tradycji i wyznania. Podczas spotkania opowiadała o motywach, które skłoniły ją do podjęcia tego tematu. Opowiadając i odpowiadając na pytania o swojej pracy nad książką, skupiła się na aspektach naszej wspólnej historii, na którą składa się obszar dziedzictwa kulturowego, materialnego, duchowego oraz tradycji i ludzkich losów.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury””
zr: