Rolnicy domagają się zmian.

Nie jest za dobrze jak się okazuje, stąd ludzie się domagają zmian:

” 11.12.2024 r. rolnicy z powiatu oleśnickiego postanowili uczestniczyć w zebraniu izby rolniczej naszego powiatu w Stradomi Wierzchniej. Działanie to było o tyle ważne, że uczestniczył w nich prezes Dolnośląskiej izby rolniczej pan Ryszard Borys.

Na tym spotkaniu rolnicy wyartykułowali swoje postulaty, które dotyczyły:
1. Natychmiastowych zmian w statucie Izb dotyczących terminu wyborów delegatów. Wybory powinny odbywać się w okresie zimowym.

2. Potrzeby zaangażowania działaczy IR w strajkach w walce z mercosurem, zielonym ładem itp.

3. Przygotowaniem ochrony prawnej dla strajkujących rolników, tak by przykładem np rolników belgijskich, polski rolnik nie bał się konsekwencji prawnych stawiając czynny opór przeciw służbom na akcjach protestacyjnych.

4. Izby powinny finansować i prowadzić wyrywkowe kontrolne prób laboratoryjnych płodów rolnych podczas żniw, kampanii buraczanych, czy ziemniaczanych. Rolnicy muszą mieć pewność, że próby w skupach pokrywają się z rzeczywistością.

5. W sporach prawnych polegających na zaniżonych stawkach odszkodowawczych w procesach wywłaszczeniowych na rzecz skarbu państwa, izba powinna udzielać z urzędu porad prawnych, a nawet przygotowywać za pośrednictwem swoich radców pozwy zbiorowe.

6. Działalność IR na rzecz melioracji na szczeblach powiatowych. Melioracja polegająca na retencji i gospodarowaniu wody w okresach suszy i powodzi.

7. Zmiana funkcjonowania IR na szczeblu powiatowym polegająca na przeprowadzaniu obowiązkowych, corocznych zebrań powiatowych z rolnikami w celu sprawozdań i wysłuchiwania oczekiwań.

8. Strategiczna współpraca ze związkami zawodowymi wpisana do statutu IR.

9. Podjęcie debaty nad stworzeniem nowych i sprawiedliwych metod rozdysponowywania ziemi z zasobów skarbu państwa. Całkowite odejście od przetargów licytacyjnych, gdyż skandalem są sytuacje, gdzie rolnik nabija czynsz w wysokości ponad 7 ton za hektar.

10. DIR powinna zorganizować spotkanie z posłami i ministrami z naszego regionu tak, by rolnicy mogli im wprost zadać pytania dotyczące umowy z mercosur, ustawy łańcuchowej i innych niepokojących ich proponowanych rozwiązań prawnych.

Rolnicy podsumowując przytoczyli ustawowy mechanizm finansowania swojego chłopskiego samorządu, który polega na 2% podatku rolnego. To upewnia ich w przekonaniu, że postulaty w pełni są do sfinansowania.

Te postulaty przygotowali Rolnicy powiatu oleśnickiego na zebraniu 9.12.2024 w Cieślach gmina Oleśnica.

Na piśmie powyższe postulaty trafią do rąk prezesa DIR w najbliższym czasie.

Rolnicy z gminy Oleśnica i okolicy”

zr: mojaolesnica.pl/60484,567592,rolnicy-domagaja-sie-zmian-oto-lista-postulatow